Jak dbać o biżuterię?
Chroń przed wodą
Biżuteria to produkt, który podkreśla piękno tego kto ją nosi. Ten drobny detal, który sprawia, że czujemy się wyjątkowo wymaga specjalnego traktowania. Aby zachować jak najdłużej piękno biżuterii powinno się stosować do odpowiednich wskazówek dotyczących jej noszenia przechowywania i pielęgnacji. Starajmy się chronić biżuterię przed kontaktem z wodą, zarówno z kranu jak i w morzu czy jeziorze. Zawarte w wodzie mikro i makro elementy mogą szkodzić, wpływając negatywnie na wygląd biżuterii. W regularnym kontakcie z wodą biżuteria stopniowo traci swój połysk, a także może ulegać odbarwieniom. Szczególnie dotyczy to produktów wykonanych z pereł naturalnych i masy perłowej, która jest materiałem bardzo wrażliwym. Należy pamiętać o ściąganiu biżuterii także przed każdą kąpielą i myciem naczyń.
Nie dopuszczaj do kontaktu z chemią
Oddziaływanie na biżuterię detergentów używanych chociażby do zmywania naczyń czy do prania bardzo często powoduje natychmiastową ich interakcję z powierzchnią biżuterii. Sytuacja ta dotyczy także kosmetyków do ciała i włosów, a także perfum, czy dezodorantów. Składniki detergentów używanych w produktach chemicznych bardzo często są przyczyną przebarwień biżuterii lub skóry w miejscu jej kontaktu z biżuterią. Biżuteria w dużej mierze nie jest wykonywana czystych metali szlachetnych, ale ich stopów, które niestety bardzo szybko wchodzą w reakcję z różnymi substancjami chemicznymi. Środki chemiczne mogą też uszkadzać kamienie naturalne i te tworzone w laboratoriach, a także cyrkonie, powodując ich matowienie.
Grunt to odpowiednie przechowywanie!
To o czym także powinniśmy pamiętać to także prawidłowe przechowywanie biżuterii. W pielęgnacji produktów jubilerskich nie tylko ważne jest to jak ją nosimy, ale także jak dbamy o nią gdy nie mamy jej założonej. Każdy element biżuterii powinien być odpowiednio zabezpieczona przed kontaktem z innymi elementami, aby nie narażać biżuterii na uszkodzenie, zadrapanie bądź zakurzenie. Można zabezpieczyć biżuterią owijając ją miękki kawałek materiału. My jednak sugerujemy skorzystanie ze szkatułek do biżuterii specjalnie przeznaczonych do jej przechowywania. Najlepsze są te wykonane z drewna bądź metalu z dokładnie zabezpieczonym wnętrzem za pomocą dobrej jakości materiału o delikatnej fakturze. Warto zwrócić uwagę, aby szkatułka miała wiele przegródek, a biżuteria po włożeniu do szkatułki była zabezpieczona przed otarciami o twarde części szkatułki. Zaleca się, by co pewien czas oddawać biżuterię do fachowej pielęgnacji. Szkatułki jubilerskie można zakupić u jubilera lub w internecie.
Delikatne piękno wymaga specjalnego traktowania
Atutem biżuterii wykonanej ze srebra 925 jest to, że ma ona aż 92,5% zawartości srebra w stopie metalu. Jest to powszechna i najczęściej dostępna próba srebra z której wykonywana jest biżuteria. Srebro próby 925 jest materiałem bardzo plastycznym dlatego biżuteria z niego wykonana może ulegać odkształceniom i deformacji, dlatego należy pamiętać, że delikatna biżuteria wykonana z tego kruszcu powinna być zakładana na specjalne okazje. Nie jest to biżuteria przeznaczona do noszenia na co dzień. Większość modeli biżuterii dostępnych na rynku jest wykonana właśnie ze srebra 925. Są to w przeważającej mierze produkty bardzo drobne, wysadzane często dużą ilością cyrkonii. Biżuteria taka wymaga szczególnej ostrożności podczas jej noszenia. Szczególną ostrożność należy zachować w przypadku pierścionków i naszyjników.
Chroń przed zahaczeniem
Podczas noszenia cienkich i delikatnych łańcuszków i naszyjników należy uważać aby nie zerwać ich w trakcie ubierania, bądź ściągania rzeczy, podczas odgarniania włosów, czy zabawy z dziećmi. Należy zachować dużą ostrożność, gdyż przy najmniejszym zahaczeniu mogą one ulec zerwaniu lub deformacji. Zalecamy więc, aby ściągać biżuterię przed spaniem. Zdjęty łańcuszek powinien zostać odpowiednio zabezpieczony, jednak nie powinno się go zginać, ani zbyt ciasno zwijać, gdyż może to spowodować jego trwałe odkształcenie bądź złamanie.
Noś jak dama
Kamienie jubilerskie i perły, a przede wszystkim cyrkonie używane do produkcji biżuterii są szczególnie narażone na pękanie, zahaczenie i wypadanie, które często występują jako konsekwencja zdarzeń losowych. Dlatego też nie należy zakładać biżuterii do prac domowych, zabaw z dziećmi lub zwierzętami, czy do uprawiania sportu.
Powłoki na biżuterii
Należy pamiętać, że najbardziej narażone na uszkodzenie jest powierzchnia biżuterii. Wykonane biżuterii techniką powlekania złotem lub rodem, a także wykonane w technologii diamentowania, satynowania czy patynowania – polega na naniesieniu na powierzchnię produktu cienkiej warstwy powłoki, która w trakcie noszenia ulega stopniowemu ścieraniu się. Na szybkość ścieralności powłok jubilerskich ma wpływ sposób przechowywania i noszenia biżuterii. Aby spowolnić proces ścierania się powłok i chronić je przed uszkodzeniem warto zastosować się do kilku rad: ·
- Nie zaleca się noszenia delikatnej biżuterii z powłoką na grubych swetrach ze sztywnych materiałów.
- Przed użyciem lakieru lub innych sprayów do włosów należy ściągnąć biżuterię.
- W przypadku stosowania balsamów, kremów czy olejków do ciała, przed założeniem biżuterii należy odczekać do ich całkowitego wchłonięcia się.
U niektórych osób pH potu może być bardzo kwaśne, co w kontakcie z biżuterią powlekaną może powodować jej odbarwienie lub szybszą ścieralność powłoki. Zmiana barwy biżuterii nie jest wadą ukrytą produktu, tak samo jak naturalny proces ścierania się powłok, dlatego nie podlegają one reklamacji.
Przywróć biżuterii blask
Aby zachować na dłużej blask i piękno biżuterii zaleca się jej odpowiednie zabezpieczanie ale także prawidłowa jej pielęgnacja. Biżuteria zarówno złota, srebrna ulega stopniowemu utlenianiu się co powoduje, że srebro ciemnieje, a złoto traci blask. Biżuteria długo nie noszona i nieodpowiednio zabezpieczona często też pokrywa się warstwą kurzu. Najlepszą metodą dbania o biżuterię jest jej oczyszczanie z kurzu i bakterii, za pomocą specjalnej ściereczki. Dzięki regularnemu jej używaniu biżuteria na dłużej zachowa swój blask. Do czyszczenia wyrobów srebrnych nierodowanych, niezawierających kamieni i cyrkonii można używać specjalnego płynu do biżuterii ARGENTUM. Przed jego użyciem należy dokładnie zapoznać się z instrukcją użycia. Nie zaleca się częstego stosowania ściereczek w przypadku biżuterii rodowanej i złoconej, gdyż z pewnością przyspieszy to ścieralność powłok. Biżuterię mocno zanieczyszczoną warto oddać w ręce specjalistów jubilerów, którzy w profesjonalny sposób ją odnowią przywracając jej blask.
Ściereczka do czyszczenia biżuterii dostępna jest w naszym sklepie. -> SPRAWDŹ CENY.
Wybierając produkt koniecznie zapoznaj się z parametrami produktów i ich charakterystyką.
Jak wybrać odpowiednią biżuterię?