Darmowa dostawa od 50,00 PLN

Typy zapięć kolczyków


Kolczyki srebrne oraz złote to nie tylko trójwymiarowe modele wymyślnych wzorów, biegnących z aktualnymi trendami, lecz należy zwrócić szczególną uwagę na wygodę, komfort noszenia, bezpieczeństwo i upodobania klientek.


Dominujące modele zapięć i ich główne cechy

Bigiel klasyczny

Najczęściej produkowane zapięcie w kolczykach. Cechuje się dużą "trwałością zapinania" i nie zachodzi potrzeba używania dodatkowych zatyczek, jak ma to miejsce w zapięciu typu sztyft. Dobrze wykonane zapięcie powinno lekko sprężynować, biżuteria z tego typu zapięciem daje duży komfort noszenia.


Bigiel angielski (typu lira)

Stosowane głównie w niewielkich modelach kolczyków najczęściej w złocie, cenione za brak dodatkowej zatyczki i wygodę zapinania. Należy pamiętać, iż surowiec srebra cechuje się większą miękkością niż złoto, co może powodować odginanie się sztyftu zapięcia. W tym wypadku niezbędne będzie doginanie sztyftu, aby zapięcie spełniało swoją funkcję. Odgięcie się sztyftu kolczyka nie jest wadą ukrytą biżuterii, lecz naturalną cechą tego typu zapięcia. Kolczyki srebrne z tym typem zapięcia, najchętniej kupowane są dla dzieci, ze względu na brak zatyczki, którą łatwo można zgubić i na pewność zapinania.


Bigiel angielski (typu zatrzask)

Równie popularny, jak klasyczny bigiel, jego łatwość zakładania polega na odchylanej tylnej "klapce" która dzięki osadzonej wewnątrz sprężynce dobrze się otwiera i zamyka, trzymając stabilnie zapięcie. Jest to zapięcie szczególnie cenione przy droższych modelach biżuterii, lecz coraz częściej stosowane sprawia, że zbiera liczne grono zwolenników.


Klips

Stosowany od wielu lat, z przeznaczeniem dla osób które nie zdecydowały się na przekłucie ucha. Nowoczesne kolczyki srebrne mają ograniczoną dostępność modeli, ze względu na dość duże mocowanie zapięcia typu klips.


Rybka

Zapięcie stworzone z długiego drutu, przekładane przez otwór w uchu, daje możliwość wydłużenia modelu kolczyka, jest wygodne w noszeniu latem kiedy nie stosuje się płaszczy z wysokim kołnierzem, szala czy też czapek.


Sztyft

Najbardziej powszechne zapięcie, składające się z cienkiego drutu i końcówki zapinającej (motylka lub baranka) Na rynku jest tak wiele opinii jak wiele jest modeli końcówek wykonanych w różnej jakości. Z pewnością zapięcie to daje najmniejszą gwarancję na odpięcie się, lecz pocieszający jest fakt iż łatwo dostępne są do kupienia końcówki na zapięcie typu sztyft. Kolczyki srebrne sztyfty są najczęściej sprzedawanym produktem.


Nausznica

Ten rodzaj zapięcia w żadnej ze swoich dwóch odsłon nie wymaga stosowania zatyczki. Możemy wyróżnić dwa rodzaje nausznic: zaciskową i sztyftową. Nausznica sztyftowa przekładana jest przez dziurkę w uchu i zdobi praktycznie całą długość płatka ucha. Nausznicę zaciskową można założyć w dowolnym miejscu bez konieczności przekłuwania ucha. Kształtem przypomina niepełną obrączkę, którą należy nałożyć na małżowinę uszną i delikatnie docisnąć.
Sztyft przeciągany

Kolczyki połączone są ze sztyftem za pomocą cienkiego łańcuszka, który przekłada się przez otwór w uchu, samo zapięcie dodaje dodatkowy pozytywny efekt optyczny dla ozdobnego wzoru biżuterii.

W jaki sposób mierzymy naszą biżuterię

Jak sprawdzić rozmiar pierścionka?

Jak sprawdzić rozmiar naszyjnika i bransoletki?pixel